18 kwietnia 2019

CERN prezentuje projekt Science Gateway

Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN uruchamia Science Gateway - nowy ośrodek edukacyjno-pomocowy skierowany do ogółu społeczeństwa, do każdej  grupy wiekowej. Obiekt zostanie zaprojektowany przez światowej sławy pracownię architektoniczną Renzo Piano Building Workshop. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków zewnętrznych przekazanych głównie przez FCA Foundation - charytatywną fundację powołaną przez Fiat Chrysler Automobiles. Budowa ma rozpocząć się w 2020 r. i zakończyć w roku 2022.

Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN uruchamia projekt Science Gateway - nowego obiektu badawczo-pomocowego. Inwestycja wpisuje się w realizowaną przez CERN misję edukowania i angażowania społeczeństwa w naukę, a także dzielenia się z nim wiedzą i technologią. W ramach projektu ma powstać ośrodek naukowo-kulturalny, którego zadaniem będzie inspirowanie młodego pokolenia poprzez ukazywanie mu piękna nauki. Science Gateway będzie przeznaczone dla osób w każdym wieku. W obiekcie znajdą się inspirujące przestrzenie wystawiennicze, laboratoria do przeprowadzania eksperymentów naukowych przystosowane dla uczniów od poziomu szkoły podstawowej do szczebla szkoły średniej, a także duży amfiteatr, w którym odbywać się będą wydarzenia naukowe dla ekspertów i nie tylko.
W ofercie zjawiskowego budynku o powierzchni 7 tys. m2 znajdą się rozmaite przestrzenie przeznaczone do prowadzenia różnorodnych zajęć i wydarzeń, w tym wystaw objaśniających tajemnice przyrody - począwszy od tych najmniejszych (cząstki elementarne) po największe (struktura i ewolucja wszechświata). Na wystawach będzie można również zobaczyć akceleratory, eksperymenty i obliczenia CERN oraz dowiedzieć się, jakimi metodami naukowcy posługują się  w swoich badaniach oraz jakie korzyści społeczeństwo czerpie z technologii CERN. Głównym punktem programu edukacyjnego Science Gateway będą praktyczne zajęcia eksperymentalne, podczas których zwiedzający będą mogli przekonać się, jak wygląda praca naukowców. Angażujące wszystkie zmysły zajęcia, jakie zaoferuje Science Gateway, będą rozwijać u uczestników zdolność krytycznego myślenia, dokonywania oceny opartej na dowodach oraz zastosowania metod naukowych jako narzędzi przydatnych w każdej dziedzinie życia.
„Projekt Science Gateway pozwoli CERN znacznie poszerzyć ofertę edukacyjno-informacyjną dla ogółu społeczeństwa, a w szczególności dla młodego pokolenia.  Dzięki niemu będziemy mogli dzielić się fascynującym doświadczeniem, jakim jest zgłębianie tajników materii i wszechświata, a także nowoczesnych technologii, które opracowujemy na potrzeby naszych ambitnych urządzeń, pokazując ich wpływ na społeczeństwo, jak również wpływ nauki na nasze codzienne życie" - mówi Fabiola Gianotti, dyrektor generalny CERN. - „Jestem niezmiernie wdzięczny wszystkim tym, którzy sfinansowali to wspaniałe  przedsięwzięcie".
Zgodnie z szacunkami łączny koszt Science Gateway ma wynieść 79 mln franków szwajcarskich (CHF) i zostanie w pełni pokryty z darowizn. Dotychczas udało się pozyskać 57 mln CHF, co pozwoliło na rozpoczęcie budowy zgodnie z harmonogramem. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie hojne wsparcie finansowe w kwocie 45 mln CHF udzielone przez FCA Foundation. Fundacja będzie wspierać realizację inwestycji na poszczególnych jej etapach. Wśród darczyńców znalazły się również prywatna fundacja z siedzibą w Genewie oraz Loterie Romande, która przekazuje swoje zyski na inwestycje pożytku publicznego z różnych dziedzin, w tym nauki, kultury i opieki społecznej. CERN poszukuje kolejnych źródeł dofinansowania, aby móc pokryć cały koszt inwestycji.
„W centrum Science Gateway każdego roku swoją ciekawość będzie mogło zaspokoić 300 tys. zwiedzających - w tym wielu naukowców, studentów i uczniów, ale również rodziny z dziećmi - zyskując dostęp do narzędzi, które pozwolą im zrozumieć świat i lepiej odnaleźć się w życiu, bez względu na obraną przez nich później ścieżkę kariery. Jesteśmy zachwyceni możliwością wsparcia tej inwestycji w ramach naszej polityki odpowiedzialności społecznej. Przedsięwzięcie to zarazem pozwoli nam uczcić pamięć Sergio Marchionne - powstanie otwarta i stymulująca przestrzeń, w której będziemy uczyć się skutecznie współpracować ponad podziałami kulturowymi i światopoglądowymi, poszukując odpowiedzi na najważniejsze pytania współczesności i przyszłości". - powiedział John Elkann, prezes zarządu FCA i Fundacji FCA.
W ramach zadań edukacyjnych projektu Science Gateway CERN i FCA będą realizować program dla szkół przy wsparciu merytorycznym Fondazione Agnelli. Głównym jego celem będzie objaśnianie koncepcji naukowych i technicznych, tak aby zachęcić studentów do rozpoczęcia kariery zawodowej w dziedzinach związanych z naukami ścisłymi i technicznymi. Program prowadzony będzie w modelu nauki opartej na dociekaniu (ang. enquiry-based learning), w ramach którego uczniowie będą uczestniczyć w praktycznych zajęciach dydaktycznych, a także eksperymentach fizycznych. Klasy otrzymają specjalne zestawy zawierające wszystkie materiały i instrukcje niezbędne do prowadzenia zajęć w ciągu roku szkolnego. Po odbyciu programu nauczania, poszczególne klasy zostaną zaproszone do wzięcia udziału w konkursie, w którym nagrodą będzie 2-3 dniowa wycieczka do Science Gateway i CERN. Na początek przewidziano etap eksperymentalny, w ramach którego we Włoszech zrealizowany zostanie program pilotażowy obejmujący 550 tys. uczniów gimnazjów. Następnie inicjatywa ma zostać rozszerzona na wszystkie państwa członkowskie CERN.
Siedzibą projektu Science Gateway będzie nowy, zjawiskowy obiekt zaprojektowany przez światowej sławy pracownię architektoniczną Renzo Piano Building Workshop. Obiekt powstanie w szwajcarskim mieście Meyrin, na terenie należącym do CERN, w sąsiedztwie innej spektakularnej budowli - Globe of Science and Innovation. Wizja Science Gateway wpisuje się w niejednolity i osobliwy charakter terenu CERN oraz położonych na nim obiektów, składając się z szeregu różnorodnych elementów otoczonych lasem i połączonych ze sobą mostem przebiegającym wzdłuż arterii prowadzącej do Genewy. „To będzie miejsce spotkań" - powiedział Renzo Piano. „Dzieci, uczniów, studentów, dorosłych, nauczycieli i naukowców, wszystkich tych, których interesuje odkrywanie tajemnic wszechświata zarówno w skali mikro, jak i makro. Jest to most - zarówno w przenośni, jak i rzeczywistości - i budynek zasilany energią słońca, położony w otoczeniu świeżo posadzonego lasu".
Przy projektowaniu Science Gateway architekci inspirowali się również charakterystycznymi maszynami skonstruowanymi przez CERN, jak np. Wielkim Zderzaczem Hadronów, czyli największym na świecie akceleratorem cząstek, aby oddać nowatorstwo i twórczość, którymi charakteryzuje się świat nauki i inżynierii. Niektóre elementy architektoniczne, jak np. rury sprawiające wrażenie zawieszonych w powietrzu, przywodzą na myśl nowoczesną myśl techniczną leżącą u podstaw współczesnych badań, które poszerzają naszą wiedzę dotyczącą początków wszechświata.
Dominującym elementem niedawno powstałej alei Esplanade des Particules będzie most nad trasą Route de Meyrin - symbol nierozerwalnej więzi między nauką i społeczeństwem. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na 2020 r. Inwestycja ma być ukończona w 2022 r.

Wizja architektoniczna
Na architektoniczną wizję całości składają się cztery główne elementy.
„Most". Jest to trzon, wokół którego powstanie kompleks przestrzeni wystawowo-edukacyjnych. Most zaprojektowany został jako uniesiona na 6 metrów nad ziemią ulica przecinająca Route de Meyrin.
„Kolektory fotowoltaiczne". Nad trzema pawilonami unoszą się trzy kwadratowe panele fotowoltaiczne o wymiarach 40 x 40 metrów. W środkowym pawilonie znajdują się pomieszczenia dydaktyczne. Nad holem recepcyjnym, pion komunikacyjny budynku łączy most z ziemią. Pawilon północny w zamyśle ma być przestrzenią o dużej elastyczności, która może pełnić funkcję sali konferencyjnej na 900 miejsc, trzech oddzielnych przestrzeni albo dwóch mniejszych sal i pełnowymiarowej przestrzeni do pokazów naukowych. W pawilonie południowym z kolei znajdą się wystawy interaktywne.
„Tunele". W dwóch rurowatych segmentach położonych na wysokości mostu, CERN zorganizuje wystawy stałe i czasowe. W ich wnętrzu zwiedzający będą mogli poczuć się w jak w położonych 100 metrów pod ziemią tunelach akceleratora, odkrywając najskrytsze tajemnice materii.
„Las". Przyroda stanowi łącznik pomiędzy poszczególnymi elementami, w tym istniejącymi budynkami i nowym obiektem. Część ta idealnie nadaje się do spacerów. Liczący 400 drzew las ma przypominać, że wszystkie dociekania naukowe, bez względu na ich skalę, mają związek z przyrodą.

CERN
Fizycy i inżynierowie pracujący w CERN - Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek - prowadzą badania nad podstawowymi strukturami wszechświata. W pracach mających na celu poznanie cząstek elementarnych, głównego budulca materii, posługują się największymi na świecie i najbardziej skomplikowanymi urządzeniami. Urządzenia te umożliwiają zderzanie cząstek poruszających się z prędkością zbliżoną do prędkości światła. Na podstawie prowadzonych w ten sposób eksperymentów, fizycy zdobywają nowe informacje na temat sposobu interakcji cząstek i wzbogacają naszą wiedzę dotyczącą podstawowych praw występujących w przyrodzie.
Badania w CERN prowadzone są z wykorzystaniem specjalnie skonstruowanych akceleratorów i detektorów. Akceleratory wysyłają wiązki wysokoenergetycznych cząstek w taki sposób, by dochodziło do ich zderzenia ze sobą albo z obiektami stacjonarnymi. Detektory z kolei monitorują i rejestrują wyniki tych zderzeń.
Powstałe w 1954 r. laboratorium CERN z siedzibą w Genewie mieści się przy granicy Francji i Szwajcarii. Było to jedno z pierwszych wspólnych przedsięwzięć państw Europy. Do dziś przyłączyły się do niego 23 kraje członkowskie: Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Izrael, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania. Cypr i Słowenia należą do krajów stowarzyszonych w fazie przedakcesyjnej. Wśród krajów stowarzyszonych znajdują się Indie, Litwa, Pakistan, Turcja i Ukraina. Status obserwatorów CERN mają obecnie Unia Europejska, Japonia, Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych (JINR), Federacja Rosyjska, UNESCO i Stany Zjednoczone.

FCA Foundation
Fundacja FCA Foundation, podmiot charytatywny utworzony przez Fiat Chrysler Automobiles (FCA), wspiera organizacje i przedsięwzięcia charytatywne działające na rzecz aktywizacji społecznej, budowania silnych i elastycznych społeczności oraz kształtowania znaczących i wymiernych zmian, przede wszystkim w obszarze edukacji.

FCA
Fiat Chrysler Automobiles (FCA) to międzynarodowa firma zajmująca się projektowaniem, konstruowaniem, produkcją i sprzedażą pojazdów mechanicznych takich marek jak Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Fiat, Fiat Professional, Jeep®, Lancia, Ram czy Maserati. Ponadto należy do niej marka Mopar, która sprzedaje części do samochodów i świadczy usługi serwisowe, a także marki Comau i Teksid działające w branży elementów i systemów produkcji. FCA zatrudnia na całym świecie prawie 200 tys. osób. Więcej informacji na temat FCA można znaleźć na stronie www.fcagroup.com.

RPBW
Pracownia architektoniczna Renzo Piano Building Workshop (RPBW) została założona w 1981 r. przez Renzo Piano. Pierwotnie jej biura mieściły się w Genui i Paryżu, później powstała też placówka w Nowym Jorku.
RPBW zarządza 10 wspólników, w tym założyciel i laureat Nagrody Pritzkera - architekt Renzo Piano. W pracowni na stałe pracuje 130 architektów oraz 30 pracowników pomocniczych, w tym graficy 3D, modelarze, archiwiści i personel administracyjno-biurowy.
W swoim dorobku RPBW ma 140 projektów zrealizowanych na całym świecie.
Wśród najważniejszych inwestycji, nad którymi aktualnie pracuje można wymienić: muzeum kinematografii Academy Museum of Motion Pictures w Los Angeles, École normale supérieure Paris-Saclay i GES 2 Center for the Arts w Moskwie.
Do najważniejszych zrealizowanych projektów można zaliczyć: Centre Georges Pompidou w Paryżu, centrum kultury Kanak Cultural Center w Nouméa w Nowej Kaledonii, Muzeum Fundacji Beyelera w Bazylei, budynek New York Times Building w Nowym Jorku, muzeum California Academy of Sciences w San Francisco, rozbudowa Chicago Art Institute, wieżowiec The Shard w Londynie, inwestycja Uniwersytetu Kolumbii na terenie Manhattanville w Nowym Jorku, muzeum Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku, Bramę Miejską w Valletcie na Malcie, centrum kultury Stavros Niarchos Cultural Center w Atenach, a także gmach sądu New Paris Courthouse w Paryżu oraz wiele innych inwestycji na całym świecie.
Wystawy prac Renzo Piano i RPBW prezentowane są w wielu miastach na całym świecie. W 2018 r. jedna z nich zorganizowana została w londyńskiej Royal Academy of Arts.
Nad projektem Science Gateway pracują architekci z Renzo Piano Building Workshop we współpracy z Brodbeck Roulet Architectes Associés z Genewy.
W skład zespołu projektantów wchodzą: A. Belvedere i L. Piazza (wspólnik zarządzający)
Konsultanci: Arup / EDMS (konstrukcja); Transsolar (budownictwo ekologiczne); SRG (instalacje); Müller BBM (akustyka); Emmer Pfenninger (elewacje); Changement à vue (wentylacja i klimatyzacja, ogrzewanie); Arup (oświetlenie); Charpente Concept (ochrona przeciwpożarowa); Atelier Descombes Rampini (urządzenie terenu)

Fondazione Agnelli

Fondazione Agnelli to niezależna organizacja non-profit, o profilu naukowo-badawczym, która zajmuje się naukami humanistycznymi i społecznymi. Powstała w 1966 r. i została nazwana imieniem założyciela Fiata - senatora Giovanni Agnelliego. Jej misja polega na „pogłębianiu wiedzy na temat zmian zachodzących w dzisiejszym społeczeństwie Włoch i Europy". Od 2008 r. swoją działalność skupia na edukacji, postrzegając ją jako potężne narzędzie samorealizacji, ważną ścieżkę mobilności społecznej i kluczowy czynnik warunkujący rozwój gospodarczy i spójność społeczną każdego państwa. Fundacja prowadzi szeroko zakrojone badania mające na celu usprawnienie systemu oświaty we Włoszech, współpracuje ze szkołami przy opracowywaniu nowych metod nauczania i pomaga rodzinom w podejmowaniu decyzji o wyborze szkół. www.fondazioneagnelli.it

najnowsze filmy

wyszukiwanie zaawansowane

Szukaj...

Od
Do
Szukaj

Zdjęcia


Pobierz

Zdjęcia powiązane


Załączniki